2013.09.04. 05:49
Szülőfalum 6. - ingatlanpiac
A szülőfalum nagyon kicsi település. Sok kérdésre nem tudok választ adni magam számára sem, de az biztos, hogy nagyon kedves település lenne, ha a falusi lét nem jelentene automatikusan nélkülözést. Az utóbbi X db évben a probléma abba az irányban látszott elmozdulni, hogy mindenki szegény és mivel senkinek sincs pénze, a pénz kiszorult a mindennapi életből. Ez egy érdekes átalakuláshoz vezetett, ami szerintem nagyon sok vizsgálódást megérne. Jelenleg is küzdök azért, hogy az egyetemek szervezzenek oda terepgyakorlatokat, de olyan messze van, hogy ez gyakorlatilag reménytelen. Az itt leközölt sorozatot régióelemzésből írtam, de mivel egy békés, nyugodt falu, nem szeretném, ha miattam lepnék el a különböző lázítók, így kiszerkesztettem belőle a települések elnevezését.
A mai penzum: pangó ingatlanpiac.
A faluban 46 háztartás van. Minden családra két épület jut az elköltözések miatt. A nem lakott épületek eladhatatlanok. Korábban az ingatlanhirdetéseket árral együtt jelenítették meg. Akikben még él a remény és hirdetnek, azok már árat sem írnak. Ha kiírják azt az árat, amit gondolnak, elriasztja a vevőt. Direkt alacsony árat sem akarnak kiírni, mert az meg a többi falulakó rosszallását váltja ki. Mindenkinek van eladó lakása és mindenkit zavarnak a nyomott árak. A közeli városban is hasonló a helyzet. Ott hatalmas, 100 nm-es házakat kínálnak 3 millió ft-ért.
Az, aki a faluba költözik, munkanélküliséget, sok kerti munkát, bolttalanságot, tömegközlekedés nélküliséget és abszolút elzártságot vállal. Kap érte egy harmonikus közösséget, nagyon szép tájat és olyan csendet meg tiszta égboltot, amit talán életében soha nem látott. Árvíz idején ehhez jön a rettegés, mert sajnos az egy megoldatlan kérdés. A helyi folyó vízállása a negatív 150 m és a 200 cm között ingadozik. Ha eléri az 5 métert, már el kell kezdeni aggódni. 7 méternél már pánik van. Az biztosra vehető, hogy a falu problémáit kitelepítéssel oldanák meg. Ezek együtt senkinek sem érnek meg pénzt.
Itt 2 szobás épületeket akarnak eladni 6 millió forint körül, de a legmagasabb ajánlat a hírek szerint 1,5 millió volt. Igaz, azt is jó sok pálinka után mondta a bácsi, tehát valószínűbb a 6-700 ezer ft-os ajánlat. A legtöbben a 2 szobás házat akarják eladni és az 1 szobást akarják bővíteni az árából. Így még maradna is pénz, gondolják. Az egykori házunkat, amit a szüleim hagytak hátra, azt 8 milliós áron akarták elsózni a szüleim. A nagyszüleimhez kertszomszédok, így ők mutogatták olyan 12 éven keresztül. Minden második évben megjelent egy érdeklődő és akkor mondták, hogy 700 ezer forintot nem sajnálnak, de annál többet nem nagyon adnak. Végül én vettem meg. Mivel a szüleimről volt szó, annyit adtam, amennyit kértek (7,2 millió ft), de a faluban ezt senki nem tudja. Van egy legenda, miszerint egyszer kell jobb áron eladni és akkor megindul a helyi piac, de nem, a vételem nem hatott senkire. Én is csak azért vettem meg, hogy legyen egy hangulatos nyaralóm, de a nagyszüleim használják. Hihetetlenül boldogok azóta, hogy az enyém lett.
A házak többségében kettő szoba van. Kettőnél több szoba a házak 1/10 részében van. Az egyszobás házak lakatlanok, a meginduló ingatlanpiacot várják. A házak alig 12 százaléka 1946 előtt épült. 82 százalék épült 1946 és 1970 között. 1970 és 1990 között egy ház sem épült fel, a rendszerváltás első 10 évében épült 10 ház, a XXI. században 1 darab. Nos, a falubelieknek ez téglalap vagy kocka kategóriát jelent. A választóvonalat nem ismerem, de gyanítom, hogy 1946 előttiek épültek téglalap alaprajzúnak, utána meg négyzetesnek.
A népességszám változása állandó csökkenést jelez. Az állandó lakcímmel bejelentettek száma is ugyanezt jelzi. Az állandó lakcím megváltozása az elköltözésnek egy késői, de stabilabb mutatója, mert az, aki már az állandó lakcímét is feladja, az már tényleg nem jön vissza soha.
A falunak valamikor 1700 lakója volt. Sőt, eleve két falu egyesítéséből jött létre, amit ma déli és északi részként látunk. 1980-ban már csak 250 ember, 1990-ben pedig 100 ember lakta a falut. 2001-ben 99 főt számoltak össze állandó lakcímmel. Tudni kell, hogy voltak szülések, és beköltözött a román család. Másfelől voltak elköltözések és halálozások. Ennek az egyenlege az 1 fős csökkenés.
2012-re vonatkozóan 119 állandó lakcímmel bejelentett köthető a faluhoz, ami 20 fős többlet. Itt is egyenlegről van szó. Beköltözés a valóságban nem volt, születések voltak, halálozások és elköltözések is. A 20 fős többlet egy a nevemhez köthető akció utóhatása volt. A valós egyenleg a 0 körül mozoghat.
A megvásárolt házat és a telket felértékeltettem, csak úgy érdekelt mennyi a valóságos értéke. Három becsüst vittem ki tavaly ősszel. 380 ezer, 540 ezer és 590 ezer volt a becsült érték. Mindegyiket megkérdeztem, hogy ezen az áron van-e komoly esélyem vevőt találni. Azt mondták, hogy ezeken az áron talán, de nem bíztatnak. A szomszéd faluban 1,5 millió forintért is meg lehet venni bármit, lényegesebben jobb közellátással és jobb közlekedéssel. Egy ilyen elszigetelt, megközelíthetetlen világ végére, árvizes időszakban ne álmodjak róla. Nem akarom eladni, sőt, meg akarom tartani, csak érdekelt hányszoros árat fizettem.
Szólj hozzá!
Címkék: ingatlan falu vidék
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.