A szülőfalum nagyon kicsi település. Sok kérdésre nem tudok választ adni magam számára sem, de az biztos, hogy nagyon kedves település lenne, ha a falusi lét nem jelentene automatikusan nélkülözést. Az utóbbi X db évben a probléma abba az irányban látszott elmozdulni, hogy mindenki szegény és mivel senkinek sincs pénze, a pénz kiszorult a mindennapi életből. Ez egy érdekes átalakuláshoz vezetett, ami szerintem nagyon sok vizsgálódást megérne. Jelenleg is küzdök azért, hogy az egyetemek szervezzenek oda terepgyakorlatokat, de olyan messze van, hogy ez gyakorlatilag reménytelen. Az itt leközölt sorozatot régióelemzésből írtam, de mivel egy békés, nyugodt falu, nem szeretném, ha miattam lepnék el a különböző lázítók, így kiszerkesztettem belőle a települések elnevezését.
A mai penzum: szülőfalum nemzetiségi és vallási arányai.

Nemzetiség
A faluban hivatalosan három náció képviselteti magát. 80 százalék a népszámláláson magyarnak vallotta magát, 14 százalék cigánynak vagy romának. Rajtuk kívül 6 százalékos románság is jelen van. A románok valójában egy 1991-ben áttelepült családot és az azóta világra jött gyerekeiket jelenti, a beköltözött feleségekkel együtt. Ők annyira románok, hogy a faluban élve tanultak meg magyarul. Szerintem jobb életük lenne Romániában, de erre reformátusként állítólag kevés esélyük lenne.

A cigányság magas aránya beszédtéma volt egy ideig. Mivel kevés ember él a faluban, jól ismerjük egymást. Mindig is béke volt, most is az van, ismert ki számíthat cigánynak és ki nem. Ez alapján maximum 7 százalék körüli értéket vártam. A faluban lakókhoz is eljutott a hír és elkezdődött a tanácskozás mi történhetett. Az amúgy egyáltalán nem cigány polgármester közben elpletykálta, hogy ő és a családja is cigánynak vallotta magát. Ezek szerint mások is, de nem értettük miért, hiszen semmi előnye nem származhat ebből senkinek.

Meglepőbb ennél is, hogy nincs a faluban német a KSH népszámlálási táblázatai szerint. Pedig van még három olyan család, akik echte németek és otthonukban egymással németül társalognak. Az egyik gyerekkori barátnőm még össze is írta a szavaikat, mert ez egy olyan helyi nyelvjárás, aminek valószínű ők az utolsó képviselői. A németek a népszámlálás szerint már nincsenek.

A faluban alakulhatott volna kisebbségi önkormányzat, de egyszer sem volt ilyen igény. Igazából nem tudom, hogy mennyit segítene a falun, ha lenne. Mivel az egyre csökkenő anyagi különbségek nem etnikai jellegűek, a helyben élők etnikai identitása sem tűnik meghatározónak, nem is meglepő, hogy ilyen szerveződésre nem is történt kezdeményezés.

A faluban évtizedek óta meglévő etnikai béke már-már hihetetlen, látva az országot. Hiába tudja mindenki mindenkiről, hogy ki cigány, ki sváb, ki zsidó, ki román, ennek nincs jelentősége. A felmenőket leszámítva mindenki közel azonos életszínvonalon él, nagyon kevés a küldő hatás. Ha szóba is kerülnek a külvilág eseményei, az a külvilág. A falu meg az övéjük. Sokan ki is mondják, hogy nem ülnek fel semmilyen hecckampánynak. Amikor az egyik pártkatona elkezdte mondani a helyieknek 2010-ben, hogy mi megy a VIII. kerület vagy Miskolc egyes részein, sokan hazugnak bélyegezték. Amikor lomtalanításokon a lomok mellé telepedő cigányokról mutatott képet, azzal vádolták meg, hogy összemontírozta a képet. A faluban élők a helyi élményeikből merítve alkották meg a saját cigány fogalmukat. Annak az felel meg, hogy valamikor régen, a XIX. században még máshogy éltek, de mára már ugyanolyanok, mint bárki más. Ez egy olyan értéke a falunak, amit csak az elszigeteltség tud tartóssá tenni, de egyenlőre nem veszélyezteti ezt semmi.

Vallások
A falu lakói között három vallás van, de a népszámlálás csak kettőt jelöl meg létszámmal, adatvédelmi okok miatt. 27 százalék a katolikusok aránya, 60 százalék a reformátusoké és a fennmaradó rész egyéb és nem válaszolt.
Mivel a falu kicsi, lehet tudni ki, hova tartozik. A 87% feletti rész négy kivétellel Jehova Tanúja, a 4 kivétel baptista. A környéken sok az ortodox és a görög katolikus, de a faluban nincs már ilyen lakó.

A katolikusoknak egy kicsi temploma van, szerintem az összes falusi katolikus be sem férne. Voltam már bent és nagyon hangulatos, kissé ijesztően XIX. századi, de ez valószínűleg az értékét emeli. Állítólag már régóta nincs is mise benne, de ez szerintem nem igaz.

A reformátusok temploma nagyobb, olyan igazi templomi jellege van. Ott vannak egyházi programok, ha jól látom, akkor minden hétvégén. A lelkész a szomszédos faluban is tevékeny, egyszerre látja el a két falut. A reformátusoknak elég komoly beágyazottsága van a környéken.

A baptisták a közeli kisvárosba járnak át gyülekezeti életet élni, de elég sokszor akadályozza ebben őket a pénztelenség. Néha elindulnak gyalog is, akkor a gyülekezetbe járás nekik egy sok órás kirándulás.

Jehova Tanúi hivatalosan a közeli kisvárosba kellene átmenjenek és a vallásuk nagyon keményen elvárja, hogy rendszeresen jelenjenek meg a gyülekezetben, hetente többször is. Egy ideig volt egy helyi gyülekezetük, amolyan házicsoport, ahova eljártak. Ezt általam ismeretlen és érthetetlen okokkal felszámolták és a kisvárosba kellene járjanak. Mivel a gyülekezeti összejövetelüknek olyan 18 óra körül van vége és délután egyetlen busz jön vissza a faluba, de az 16,01-kor indul, így megoldatlan az odautazás és a visszautazás is. E miatt elgyengült a kapcsolatuk, pedig a reformátusok mellett a falu legaktívabb és leglátványosabb életét élték.

Mostanában autóval próbálják őket szállítani, de a környező falvakból összeszedni a gyülekezeti tagjaikat nem egyszerű. Több autónak az út abból állna, hogy kijönnek a tagokért, beviszik őket, majd kihozzák, sofőr haza. Ez csak a mi falunkat tekintve 870 km minden hónapban. Egy ilyen pénztelen környéken ez megoldhatatlan összeg. Számomra nagyon érdekes kérdés, hogyan és milyen megoldást találnak erre a problémára.

A helyi vezetőjük a gyalogos gyülekezetbe járást szorgalmazza, mert állítólag az afrikai tagjaik 40 km-t is gyalogolnak, 16 km nem lehet olyan sok. A helyi vezető nem gyalogol alkalmanként 16 km-t, így ezt csak sértődötten panaszolják el a rokonaiknak.

A bejegyzés trackback címe:

https://csillaberk.blog.hu/api/trackback/id/5481401

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása